środa, 26 stycznia 2011

z tej samej fabryki - Sputnik (Stereo)

ciekawa, radziecka konstrukcja do robienia zdjęć stereograficznych. niestety posiada wady te co i Lubitele - bardzo przeciętną jakość optyczną, straszną matówkę i dość "toporne" wykonanie. jednak 3D da się zrobić. 

Sputnik


 zdjęcia wykonywane parami więc jedno okienko do podglądu numeru klatki wystarczy

obiektywy są ze sobą sprzęgnięte za pośrednictwem kółek zębatych będących integralna częścią każdego z nich. tak więc kręcąc jednym dwa pozostałe też się obracają zgadnie z tym pierwszym. 
mój egzemplarz ma jednak wadę - gdzieś komuś musiało kiedyś kilka zębów względem siebie na obiektywach w jakiś tajemniczy sposób przeskoczyć, bo teraz jeden z obiektywów rysuje na ostro, a drugi nie... trzeba będzie nad tym posiedzieć i popracować ale da się zrobić myślę.
 nastawianie parametrów ekspozycji również jest sprzęgnięte dla dwóch migawek i przysłon. czas ich otwarcia od B do 1/100 sek. zakres przysłon od f=4,5 do f=22
przykładowy strzał. całe szczęście obiektywy były dość mocno przymknięte, a motyw fotografowany w dużej odległości dlatego nie widać aż tak bardzo tej rozbieżności w ostrości o której pisałem powyżej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz