czwartek, 8 października 2015

najnowsza, najlepsza

ten model "Ostrej" był ostatnim typowym dalmierzem z wymiennymi obiektywami produkowanym przez fabrykę KMZ. i oznaczenie może być mylące, bo były przecież też Zorki 5 i 6 ale były one produkowane wcześniej niż ta 4K.  
zapraszam do obejrzenia - opis znów bardzo skrótowy, bo przecież co jak co, ale aparaty ze wschodu mają taką rzeszę fanów, iż są opisane i sfotografowane od lewej do prawej oraz z dołu do góry i z góry na dół - ja tylko zaprezentuję nasz egzemplarz (piękny egzemplarz, a jakże!)

Zorkij-4K + Jupiter-8 2/50 mm
aparat Zorkij-4K był produkowany w latach 1972-1978 i fabrykę opuściło łącznie 524646 szuk
model 4K to bardzo zbliżony aparat do modelu 4 - główne zmiany to stała szpula odbiorcza filmu oraz zmieniona dźwignia przesuwu filmu i naciągu migawki (tu szybki naciąg - tam pokrętło) egzemplarz z mojej kolekcji ma nr seryjny 73936457 co świadczy o tym, że pochodzi z pierwszej części okresu produkcyjnego
korpus aparatu bardzo ładnie zachowany i całkowicie sprawny i funkcjonalny 
obiektyw to również chyba najlepsza optycznie wersja Jupitera-8 (czarny z powłokami). ogniskowa 50mm i f=1:2 - stan naprawdę idealny w każdym spekcie

nr seryjny szkła to - 7326253 - komplet korpus + obiektyw z jednego rocznika - tak więc najprawdopodobniej tak opuścił fabrykę KMZ i nie jest żadnym składakiem z "drugiej", "trzeciej" czy "dziesiątej ręki"


to tyle - piękna Zorka w pięknym stanie. naprawdę fajny, tani dalmierz

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz