piątek, 17 lutego 2012

i've got it!

dziś tylko jedno zdjęcie na zachętę - nasze dwie najnowsze zabawki o jakich wspomniałem w poprzednim wpisie. zakup przemyślany pod każdym względem (bo wstępnie miała być to ta wymarzona Leica, a która póki co wymarzoną musi nadal pozostać). zdecydowałem się chyba na najlepszą i ze 3 raza tańszą alternatywę dla niej - kupiłem korpus Voigtlander Bessa R2A. dlaczego taki wybór, krótka charakterystyka, opis oraz subiektywne doznania jak zdobędę obiektyw do tego korpusu (niestety aktualnie jest duży problem z zakupem nowego szkła w Polsce, które sobie upatrzyłem, a miałby to być Voigtlander Color-Skopar 35mm f/2,5 PII Leica M). innym szkłem jakie mogłoby mi zastąpić Skopara jest Summicron-C 40mm i f/2 Leica M, ale niestety tutaj też zbyt dużego wyboru w Polsce nie ma. pożyjemy, zobaczymy! niemniej jednak nadal jestem poważnie zainteresowany zakupem któregoś z w/w obiektywów dlatego jakby co proszę pisać lub dzwonić - mój nr tel. 512-959-119)

drugim aparatem z najnowszej dwójki jest kolejna legenda o której zostało powiedziane chyba wszystko (podobnie jak np. o Nikonie F3). profesjonalny aparat reporterski, odporny na najcięższe warunki pracy - wreszcie udało mi się zdobyć ładnie utrzymany i nie "zajechany" egzemplarz - Nikon F4E

Bessa R2A, Nikon F4E 
zapraszam po więcej wkrótce mam nadzieję...

6 komentarzy:

 1. witam,pewna blogerka poradziła mi,żebym tutaj zajrzała i zapytała o poradę w kwestii analogowego aparatu,który mam zamiar kupić za przystępną cenę i dość łatwy w obsłudze na początek dla niewprawionej amatorki;)
  widziałam uzywane nawet od 30zł,ale nie wiem czy są coś warte.będę wdzięczna za poradę;)
  m.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. cześć. powiem tak - 30 zł to chyba trochę mało żeby kupić sprawny i nadający się do wykonywania zdjęć aparat, ale nie jest to z pewnością niemożliwe (okazje się czasami trafiają). wszystko zależy od tego co chcesz fotografować. na początek polecałbym (szukając sprzętu w najniższej cenie) albo Prakticę albo też Zenita. co do obiektywu to wszystko zależy jaką fotografię chciałbyś uprawiać, ale jeśli jeszcze nie jesteś zdecydowana co do konkretnych tematów to radziłbym standardowy obiektyw o ogniskowej ok. 50 mm (Helios, Pentacon). jeśli zdecydowałabyś się na Prakticę (i ja osobiście byłbym skłonny do takiej decyzji) to polecam model MTL3 lub MTL5 na początek (prostota i łatwość obsługi z dobrym światłomierzem). jeżeli jednak miałby to być Zenit to model TTL lub ew. 12XP lub 122 (odpadają raczej modele ET, E, EM itp. bo mają światłomierze selenowe które na 98% będą nieużyteczne po tylu latach - bo nie są to przecież aparaty nowe).
   jeśli masz jeszcze jakieś pytania, a tylko będę potrafił pomóc to na pewno odpowiem. pozdrawiam.

   Usuń
 2. właśnie powoli przymierzam do pewnego Zenita et z obiektywem Helios ok 50mm,ale z tego co piszesz nie będzie to zbyt dobry wybór..może zacznę poszukiwania ttl lub,jak radzisz Prakticę.
  dziękuję za odpowiedź!
  pozdrawiam!
  m.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ja nie szukałbym na Twoim miejscu modelu ze światłomierzem selenowym (a taki właśnie posiada Zenit ET) - po prostu jest ogromne prawdopodobieństwo, że będzie on źle mierzył światło po tylu latach (selen z czasem się zużywa). zdecydowanie polecam Prakticę lub któryś ze wcześniej wspomnianych modeli Zenita. powodzenia w poszukiwaniach i w podejmowaniu decyzji. pozdrawiam

   Usuń
 3. dziękuję!a,jeszcze mam takie frapujące mnie pytanie o obramowania zdjęć wklejanych na bloga,tzn.przeglądając blogi widzę,że na jednych zdjęciach są ów ramki,najczęściej białe itd.a na innych nie i te bardzo mi się podobają,tylko nie wiem od czego to zależy...czy od klasy aparatu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. absolutnie ramki nie zależą od klasy aparatu. mogą być one wykonywane w programach graficznych do obróbki zdjęć przy zdjęciach cyfrowych lub skanach z negatywów czy odbitek, albo też bezpośrednio przy naświetlaniu pod powiększalnikiem (powstają one przy krawędziach papieru pod ramką maskownicy, a ich szerokość możemy regulować). pozdrawiam

   Usuń